W latach 2024-2025 Fundacja Kulik-KwieKulik przygotowuje publikację pierwszej międzynarodowej monografii twórczości Zofii Kulik. Książka ukaże się jesienią 2025 w wydawnictwie Thames&Hudson.
Nazwa zadania: Pierwsza międzynarodowa monografia twórczości Zofii Kulik wyd. Thames & Hudson – przygotowanie i promocja, 2024-2025
Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2024 -2025 – wymiar europejski i przeciwdziałanie dezinformacji”.
Wartość finansowania: 290 200 PLN
Krótki opis zadania: Projekt zakłada publikację pierwszej międzynarodowej monografii twórczości artystki Zofii Kulik w prestiżowym brytyjskim wydawnictwie Thames & Hudson. Monografia będzie pierwszym tak szerokim i międzynarodowym katalogiem prac Zofii Kulik, przedstawi międzynarodowej publiczności nieznane dotąd dzieła, ale także pozwoli na skorzystanie z unikatowych perspektyw samej artystki. Publikacja będzie szeroko promowana podczas prestiżowych wydarzeń artystycznych, takich jak Photo London 2025, Paris Photo 2025 oraz w Berlinie.
Thames & Hudson Presents: Zofia Kulik: The Splendour of Myself
Photo London, Somerset House, Strand, London WC2R 1LA (Screening Room)
15.05.2025, 5:00 – 6:00
Artystka Zofia Kulik dołączy do kuratorki Fiony Rogers, aby omówić swój obszerny dorobek, począwszy od jej wcześniejszych prac w ramach awangardowego duetu KwieKulik, aż po rozwój kariery solowej pod koniec lat 80-tych. Zainspirowana erotyzmem, feminizmem oraz politycznymi i społecznymi wydarzeniami powojennej Polski, twórczość Kulik oferuje radykalną krytykę nie tylko tego, co to znaczy być artystą i kobietą, ale także tego, co to znaczy być człowiekiem.
Zofia Kulik
Zofia Kulik to polska artystka, której sztuka łączy w sobie krytykę polityczną i feministyczną. Znana z monumentalnych czarno-białych kompozycji fotograficznych zbudowanych z jej obszernego archiwum obrazów, koncentruje się na relacjach między mężczyznami i kobietami, jednostką i masami oraz symbolami władzy.
Fiona Rogers